ATKUYRUĞU OTU

Kütüphane / 2021-07-13

Yeşil gövdeli olan toprak üstü kısımları (Equiseti herba) EUROPEAN PHARMACOPEIA 5.0 Yayılışı: Kuzey Yarımküre bitkisidir. Türkiye’de bol yağış alan yörelerde doğal olarak yetişir.

Yöresel Adları: Atkuyruğu, Kırk Kilitotu, Katır kuyruğu, Çam otu, Çığçığ, Ekli ot (Muğla), Kırkboğum otu, Tilkikuyruğu, Zemberek otu, Ulama
Latince İsmi: Equisetum arvense L.
Familyası: Equisetaceae
İngilizce İsmi: Horsetail
Almanca İsmi: Schachtelhalmkraut
Fransızca İsmi: Prêle des champs

Kullanılan Kısmı: Yeşil gövdeli olan toprak üstü kısımları (Equiseti herba) EUROPEAN PHARMACOPEIA 5.0
Yayılışı: Kuzey Yarımküre bitkisidir. Türkiye’de bol yağış alan yörelerde doğal olarak yetişir.

Etken Bileşikleri: % 10’dan fazla mineral madde (Silisilik asit ve bunu’nda %10 kadarı suda çözünen silikatlar halinde), Flavonoitler (apigenin-5-0-glikozit, kemferol-3,7-di-O-glikozit, kemferol-3-O-(6’-O-malonil-glikozit)-7-O-glikozit, kemferol-3-O-soforosit, luteolin-5-O-glikozit (galuteolin), kersetin-3-O-glikozit) Saponin ve dikarboksilik asit (ekusetolikasit) taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı: Flavonoitlerden dolayı diüretik, diaforetik, hemostatik etkileri bilinmektedir, ayrıca remineralizan etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Romatizmada, ödemlerinin boşaltılmasında, idrar yolları ve idrar torbasının yıkanmasında kullanılmaktadır. Silisilik asit ve benzeri mineral maddeleri saç dökülmeleri ve çabuk kırılan tırnaklarda iyileştirici etki gösterdiği bilinmektedir. Halk arasında taş ve kum düşürücü olarak kullanılmaktadır. Haricen; % 10’luk infüzyonu zor iyileşen yara ve saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Not: Kalp ve böbrek rahatsızlıklarına bağlı ödemlerde diüretik olarak kullanımı önerilmemektedir.

Yan Etkiler: Bilinen bir yan etki yok.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 6 g drog/gün. Çay: Günde 3 defa 2 çay kaşığı (2 g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10-15 dk bekletilir, süzülür.
Haricen Kullanımda; 10 g drog için 1 L sıcak su kullanılır.

Son Yazılar

Kategoriler