AYI ÜZÜMÜ OTU

Kütüphane / 2021-07-13

Dağlık bölgelerde yetişen Ayıüzümü İspanya, İtalya, ve Doğu Avrupa ülkelerinde yetişen bir bitki olup Türkiye florasında kayıtlı değildir.

Latince İsmi: Ayıüzümü, Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.
Familyası: Ericaceae
İngilizce İsmi Bearberry
Almanca İsmi: Bärentraube
Fransızca İsmi: Busserole

Kullanılan Kısmı: Yaprakları (Uvae ursi folium) EPHARMACOPEIA 5.0

Yayılışı: Dağlık bölgelerde yetişen Ayıüzümü İspanya, İtalya, ve Doğu Avrupa ülkelerinde yetişen bir bitki olup Türkiye florasında kayıtlı değildir.

Etken Bileşikleri: Hidrokinon glikozitleri (arbutin (arbutosit, hidrokinon-O-β-D-glikozit), metil arbutin (O-metil hidrokinon-O-β-glikozit), arbutin galiol türevleri, serbest hidrokinonlar), Piseosit (4-hidroksiasetofenon-O-β-D-glikopiranozit), Fenol karboksilik asitler (gallik asit, p-kumarik asit, siringik asit, salisilik asit, p-hidroksibenzoik asit, ferulik asit, kaffeik asit, litospermik asit), Tanenler (gallotanenler (penta-O-galloil-β-D-glikoz)), İridoit (monotropein), Flavonoitler (hiperosit, kuersitrin, izokuersitrin, mirisitrin), Enzimler (β-glikozidaz (arbutraz)), Triterpenler (ursolik asit, uvaol, β-amirin) taşımaktadır.

Etki Ve Kullanılışı: Fenol glikozitlerinin antibakteriyel etkisinden dolayı idrar yolları ve mesane iltihaplarında kullanılmaktadır. Drog tanenden dolayı astrenjan etkilidir.

Kontrendikasyonları: Hamile ve süt veren anneler ve 12 yaş altındaki çocuklar kullanmamalıdır.

Yan Etkiler: Mide şikâyeti olan kişiler dikkatli kullanmalıdır.

Not: Hidrokinonların oksidasyon sonucu idrarda yeşil-kahverengi renk oluşabilir.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Yeterli sayıda araştırma olmadığı için 12 yaş altındaki çocuklar, anne adayları ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 12 g drog/gün. Çay: Günde 3 defa 3 çay kaşığı (3 g) drog soğuk su (150 ml) ile 10-15 dk ısıtılır veya kaynar su (150 ml) içine ilave edilir 10-15 dk bekletilir ve süzülür.

Son Yazılar

Kategoriler